ZAKRES USŁUG

KOLANO

Ortopedika oferuje kompleksowe leczenie schorzeń stawu kolanowego, min.:

 • artroskopowe szycie więzadła krzyżowego przedniego ze wzmocnieniem techniką internal bracing
 • artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego
 • artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego tylnego metodą dwupęczkową
 • rekonstrukcje więzadeł pobocznych
 • artroskopowe szycie łąkotek
 • allogeniczny przeszczep łąkotki
 • leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej (chonrdomalacji kolana)
 • korekcja osi kończyn dolnych i zniekształceń rotacyjnych pourazowych i rozwojowych
 • operacyjne leczenie niestabilności rzepki i zaburzeń funkcji stawu rzepkowo – udowego
 • operacyjne leczenie złamań śródstawowych kolana z wykorzystaniem artroskopii
 • synowektomie artroskopowe (usunięcie błony maziowej)
 • operacyjne leczenie torbieli dołu podkolanowego (torbieli Bakera)
 • operacyjne leczenie złamań i zaburzeń zrostu kości piszczelowej
 • entezopatie więzadła rzepki (kolano skoczka, kolano biegacza, choroba Osgood – Schlattera)
 • protezoplastyka częściowa i całkowita stawu kolanowego

POSTĘPOWANIE PO URAZACH SKRĘTNYCH

Upadki zdarzają się każdemu. Jeśli jesteśmy w dobrej kondycji, jest spora szansa, że z upadku wyjdzie się bez szwanku. Czasem jednak dochodzi do niekontrolowanego skręcenia kolana, które powoduje uszkodzenie struktur stawowych.
Skręcenie kolana

W czasie upadku ze skręceniem kolana często słyszalny jest trzask. Po chwili pojawia się ból, choć u osób z wysokim progiem bólowym początkowo może on nie być dominującym objawem. Jeśli noga wygięta jest pod dziwnym kątem lub "składa się" przy próbie obciążenia nie powinniśmy próbować samodzielnego zejścia lecz wezwać pomoc. Możliwe jest jednak, że po upadku wstaniemy i mimo bólu w kolanie podejmiemy próbę dalszego chodzenia. To bardzo zły pomysł! Noga jest osłabiona, nasza koncentracja zaburzona i szansa na kolejny upadek zakończony znacznie poważniejszymi konsekwencjami dramatycznie rośnie.

Jeśli w czasie upadku doszło do uszkodzenia struktur wewnątrz kolana w ciągu kilku godzin po urazie kolano spuchnie, zgięcie i wyprost ulegną ograniczeniu, nasili się ból, może także pojawić się uczucie "uciekania" nogi podczas próby obciążenia. Obrzęk i ból można początkowo ograniczyć stosując bandaż elastyczny i chłodzenie (woreczki z żelem chłodzącym, lodem, lub śniegiem). Ważne jest, aby nie przykładać chłodzenia do odsłoniętej skóry - istnieje ryzyko jej odmrożenia. Zawsze chłodzimy przez bandaż lub ręcznik. Jak najszybciej powinniśmy także zasięgnąć porady lekarskiej. Część osób próbuje "przechodzić" uraz kolana czekając, aż dolegliwości ustąpią same, mimo obrzęku, uczucia niestabilności lub blokowania kolana. To zły pomysł!

Uszkodzone kolano, jeśli jest eksploatowane po urazie ulega szybkim zmianom zwyrodnieniowym, możliwe jest także pogłębienie pierwotnych uszkodzeń. Jeśli zgłosimy się do lekarza w ośrodku narciarskim prawdopodobnie wykonane zostanie zdjęcie rentgenowskie, na którym najczęściej nie stwierdza się żadnych zmian kostnych, jako że w większości przypadków w czasie urazu skrętnego uszkodzeniu ulegają tkanki miękkie wewnątrz stawu - więzadła i łąkotki.

Co zrobić, gdy pojawia się krew w kolanie ?

Jeśli w kolanie zbiera się płyn zostanie także wykonana punkcja. Ważne jest czy w punkcji uzyskany jest płyn stawowy (co świadczy o pourazowym zapaleniu błony maziowej w stawie) czy krew w kolanie (co świadczy o zerwaniu więzadeł). Popularną tendencją jest unieruchomienie kończyny w opatrunku gipsowym. Zamiast pełnego gipsu lepszym pomysłem jest łuska gipsowa lub zapinana orteza na rzepy, która także unieruchomi kolano, nie będąc tak dokuczliwą.

Bardzo ważne jest, aby gdy noga jest unieruchomiona przyjmować leki przeciwzakrzepowe.

Jeśli po założeniu gipsu lekarz nie zaleci takich leków, należy się o nie upomnieć, szczególnie, gdy w perspektywie jest powrót samolotem. Leki przeciwzakrzepowe najczęściej występują pod postacią zastrzyków wykonywanych podskórnie w brzuch i zabezpieczają nas przed bardzo poważnym powikłaniem unieruchomienia nogi, jakim jest zakrzepowe zapalenie żył. Zaletą unieruchomienia w gipsie lub ortezie jest natomiast zabezpieczenie kolana przed dalszymi urazami do momentu, gdy wykonana zostanie kompleksowa diagnostyka i ustalone ostateczne rozpoznanie.

Co dalej?

Należy zgłosić się do ośrodka ortopedycznego, celem dalszej diagnostyki.

W przypadku zgłoszenia się do Ortopediki osoba po urazie spotka się z jednym z naszych ortopedów. Po zebraniu wywiadu ze szczególnym uwzględnieniem okoliczności urazu, kolano zostanie dokładnie zbadane. Zależnie od oceny kolana nasz specjalista zaproponuje wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych, w zależności od stwierdzonych uszkodzeń. Jeśli noga była unieruchomiona w gipsie zostanie on zdjęty i w przypadku takiej potrzeby zastąpiony ortezą. Po wykonaniu badań (zazwyczaj będzie to badanie USG lub rezonans magnetyczny, czasem tomografia komputerowa) lekarz prowadzący oceni wyniki badań i zaproponuje ostateczny sposób leczenia. Z zależności od uszkodzeń może być to leczenie zachowawcze - czasowe unieruchomienie i rehabilitacja usprawniająca pod okiem naszych fizjoterapeutów. W przypadku poważniejszych uszkodzeń - jak zerwanie więzadła krzyżowego przedniego lub tylnego, lub uszkodzenia łąkotek konieczne może być leczenie operacyjne - artroskopia kolana z naprawą uszkodzonych struktur. W takim przypadku nasz specjalista wystawi skierowanie na leczenie operacyjne i w porozumieniu z pacjentem ustali termin zabiegu, wyjaśniając jednocześnie, na czym będzie on polegał i odpowiadając na pytania i wątpliwości.

Podsumowując:

Skręcone kolano, co robić:

 • nie kontynuować aktywności fizycznej
 • chłodzić kolano (co 2-3 godziny po 15 minut)!
 • bandaż elastyczny
 • w miarę możliwości nie obciążać nogi
 • jeśli kolano jest zablokowane nie prostować i zginać na siłę
 • jeśli założone jest unieruchomienie na nogę - koniecznie przyjmować leki przeciwzakrzepowe!
 • nie zwlekać z wizytą u ortopedy - próba używania skręconego kolana może spowodować pogłębienie uszkodzeń

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

 

Ortopedika Gdańsk