Ortopedika Szanse-powrotu-do-sportu-po-kontuzji-kolana-80x80
Szanse powrotu do sportu po kontuzji kolana
lipiec 15, 2019
Ortopedika Urazy-nadgarstka-80x80
Urazy nadgarstka
październik 15, 2019

Krioterapia – czym jest i na czym polega ten zabieg.

Ortopedika Krioterapia-1200x633

Krioterapia

Czym jest i na czym polega krioterapia?

Krioterapia to bardzo szeroki termin obejmujący wszystkie zabiegi, w których jako narzędzie lecznicze wykorzystywane jest zimno. Znana i szeroko stosowana jeszcze w czasach starożytnych, obecnie uzupełniana o nowoczesną wiedzę i zaawansowane technologie znajduje szerokie zastosowanie zarówno w uśmierzaniu bólu (ostrego, jak również przewlekłego), ograniczeniu krwawienia, pobudzeniu układu odpornościowego oraz licznych zabiegach medycyny estetycznej. Zimo to narzędzie, którym w fachowy sposób posługują się obecnie lekarze wszystkich specjalności, jak również szerokie grono fizjoterapeutów.

Najprostszym zabiegiem miejscowym, wielokrotnie stosowanym na co dzień, jest schładzanie bolącego miejsca okładem z lodu. W odpowiedzi na zimno, naczynia krwionośne kurczą się – zmniejsza się więc dopływ krwi do chorego miejsca, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie dolegliwości bólowych w tym obszarze -wraz ze wzmożonym ukrwieniem i zwiększoną przepuszczalnością naczyń, wzrasta bowiem tendencja do powstania obrzęku i napływu czynników prozapalnych do tkanki. Dodatkowo, pod wpływem wzrostu aktywności receptorów zimna dochodzi do spadku prędkości przewodzenia impulsów nerwowych i w konsekwencji spadku nasilenia bólu.Takie intuicyjnedziałanie znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku świeżych kontuzji i urazów, lecz bywa również przydatne w łagodzeniu przewlekłych stanów zapalnych.

Bardziej zaawansowane techniki miejscowej krioterapii wykorzystują pary ciekłego azotu, tlenu, bądź mieszanki powietrza.Używane substancje mają bardzo niskie temperatury i mogą być stosowane wyłącznie przez wykwalifikowany personel, aby uniknąć działań niepożądanych. Za pomocą tej metody można usunąć nie tylko niektóre zmiany zlokalizowane na skórze lub błonach śluzowych, ale także uzyskać miejscowy efekt znieczulający, bez konieczności podawania dodatkowych leków.

Krioterapia ogólna wymaga natomiast zastosowania specjalistycznej kriokomory, w której schłodzeniu ulega całeciało pacjenta. Znajdując się w temperaturze poniżej -100C, na początku zabiegu dochodzi do obkurczenia naczyń powierzchownych (w ramach reakcji obronnej przed utratą ciepła), a w konsekwencji do poszerzenia naczyń „głębokich”. W efekcie uzyskujemy przekrwienie głębiej położonych struktur, co sprzyja przyspieszeniu procesu gojenia i zwiększonej produkcji hormonów. Wraz z działaniem zimna dochodzi też do zwolnienia przekaźnictwa nerwowego – z tego powodu uzyskujemy w następstwie zmniejszone napięcie mięśniowe, które jest szczególnie pożądanym efektem wśród osób cierpiących na zespoły spastyczne.Początkowo terapia trwa ok. 30 sekund, lecz wraz ze wzrostem tolerancji przez pacjenta, może być stopniowo wydłużana. Aby uzyskać maksymalny efekt kuracji, zabiegi powinno wykonywać się w serii kilku-kilkunastu wizyt w niewielkim odstępie czasowym.

W przypadku bólu przewlekłego, dotyczącego dobrze zlokalizowanego obszaru, istnieje możliwość wykonania zabiegu kriolezji. Jest to czasowe wyłączenie przewodnictwa nerwowego w obrębie nerwu czuciowego za pomocą specjalnej sondy. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych pod kontrolą USG. Najlepsze efekty uzyskuje się u pacjentów, u których ból trwa krócej niż 6 miesięcy. W przypadku dłuższego epizodu bólowego, zabieg może być mniej skuteczny i jedynie częściowo zredukować dolegliwości.

Jakie są wskazania do krioterapii?

Krioterapia znalazła szerokie zastosowanie w wielu jednostkach chorobowych, takich jak: zapalenia stawów, zespoły bólowe kręgosłupa, zespoły przebiegające ze spastycznością (porażenia, niedowłady, stwardnienie rozsiane), osteoporoza,fibromialgia, zespoły przeciążeniowe, kontuzje sportowe. Ze względu na działanie stymulujące produkcję neuroprzekaźników, istnieją również pozytywne doniesienia na temat stosowania zabiegów krioterapii wśród pacjentów cierpiących na depresję. Coraz bardziej popularnym trendem jest również stosowanie terapii zimnem w ramach odnowy biologicznej – zainteresowanie krioterapią wzrasta wśród osób uprawiających sport wyczynowy i amatorski, chcących przyspieszyć i zmaksymalizować swoją regenerację (uwaga na przejściowy spadek siły mięśniowej w okresie okołozabiegowym).

Jakie są przeciwwskazania do krioterapii?

Terapia zimnem może być niebezpieczna dla osób z chorobami naczyń z zespołemReynauda lub Prinzmetala, a także u pacjentów z zakrzepicą żył głębokich w wywiadzie, zatorowością lub nadciśnieniem tętniczym. O wcześniejszą specjalistyczną konsultację lekarską celem oceny bezpieczeństwa zabiegów kriokomory powinni również ubiegać się pacjenci obciążeni kardiologicznie, jak również ci, u których zdiagnozowana została niedoczynność tarczycy lub zaburzenia autoimmunologiczne. Szczególną ostrożność zaleca się również osobom będącym w trakcie przechodzenia infekcji. Do innych przeciwwskazań należą choroby skóry: miejscowe odmrożenia, ropnie, reakcja pokrzywkowa na zimno. Ze względu na charakter przestrzenny kriokomory, odradza się ten zabieg osobom z klaustrofobią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *