Leczenie schorzeń stopy
Ortopedika oferuje kompleksowe leczenie schorzeń stopy m.in.:

• operacyjne leczenie złamań świeżych i zmęczeniowych kości stopy (kość skokowa, piętowa, kości śródstopia i przodostopia)
◦ wraz ze wzrostem popularności biegania, wzrasta też ilość złamań zmęczeniowych kości stopy, zwłaszcza u osób biegających w nieodpowiednim obuwiu po twardej powierzchni. Złamanie to objawia się narastającym bólem i nie przez to, że nie jest związane z jednym konkretnym urazem, często może być zignorowane przez pacjenta. Ważna jest wczesna wizyta u ortopedy, który w postawieniu diagnozy może posiłkować się badaniem RTG. Leczenie na wcześniejszych etapach choroby można ograniczyć do odciążenia kończyny i rehabilitacji. Jednakże w poważniejszych przypadkach chirurgiczna stabilizacja złamania np. z wykorzystaniem drutów Kirschnera, może okazać się konieczna
• operacje korekcyjne w zaburzeniach kształtu i funkcji stopy – paluchy koślawe, deformacje młotowate palców stopy, płaskostopie
◦ haluksy czy palce młotowate nie są jedynie problemem kosmetycznym, lecz mogą powodować ból i utrudniać codzienne funkcjonowanie pacjenta. Operacyjne leczenie powinno iść w parze z fizjoterapią oraz doborem prawidłowych wkładek ortopedycznych. Ważna jest również zmiana obuwia na nieco większe oraz z mniejszym obcasem.
• artroskopia małych stawów stopy – polega na wprowadzeniu kamery przez niewielkie nacięcie. Metodę tę wykorzystuje się do m.in.:
◦ leczenia mikrozłamań kości
◦ usunięcia chorobowo zmienionych elementów, ograniczających funkcję stawu
◦ usunięcia przerośniętej błony maziowej
◦ terapii dny moczanowej
• artroskopowe leczenie trzeszczek
◦ trzeszczki to niewielkie kości zlokalizowane w ścięgnach mięśni. Przenoszą one siły wywierane przez mięsień na kość i czasem może dojść do ich złamania. W leczeniu można zastosować np. sterydy bądź wykonać zabieg, który polega na usunięciu jednej z trzeszczek, zeskrobaniu fragmentu zmienionej chorobowo kości bądź, w rzadkich przypadkach, na wykonaniu przeszczepu tkanki kostnej z palucha pacjenta.
• miniinwazyjna korekcja paluchów koślawych (halluxy) – jest to metoda korekcji paluchów koślawych z wykorzystaniem nowoczesnej techniki MORO, w której całą operację wykonuje się z bardzo małego nacięcia wielkości ok. centymetra, dzięki czemu blizna jest mniejsza i pacjent może szybciej wyjść do domu. • korekcja nieprawidłowego kształtu stopy implantem HyProCure (korekcja stopy płasko-koślawej)
◦ HyProCure to tytanowy implant, który jest wprowadzany pomiędzy kość skokową a piętową, co unosi i stabilizuje kość skokową. Zabieg ten można wykonać już u dzieci od 3. roku życia, co pozwala na wczesną korektę zaburzeń budowy i uniknięcie poważniejszych schorzeń.
• indywidualny dobór wkładek ortopedycznych – noszenie odpowiednich wkładek ortopedycznych jest wygodną dla pacjenta metodą wczesnego leczenia takich zmian jak: haluksy, płaskostopie, koślawość bądź szpotawość stóp i kolan, skolioza czy nierówne nogi.